Національно-патріотичне виховання

Найважливішим пріоритетом національно-патріотичного виховання є формування ціннісного ставлення особистості до українського народу, Батьківщини, держави, нації. 

У період становлення української державності, коли Україна ціною життя Героїв, зусиллями українських військових, добровольців, волонтерів, громадян відстоює свободу і територіальну цілісність, проблема патріотичного виховання особистості набуває особливої значущості. Це обумовлено тим, що патріотизм є ціннісною основою будь-якого суспільства і виступає не лише чинником інтеграції нашої нації, а й істотним мотивом саморозвитку і розкриття всіх потенційних можливостей кожної людини у духовній, економічній і соціально-політичній сферах. 

Нормативні документи

Корисні покликання

Виховна робота в умовах війни: важливі аспекти Інформація з сайту На Урок

Як організувати патріотичне виховання. 30 ідей, порад і ресурсів. Інформація з сайту НУШ - нова українська школа

Патріотизм як употужнення України Інформація з сайту Товариство Знання України

Сучасний погляд на патріотичне виховання Матеріали вебсемінару

Сучасні форми і методи патріотичного виховання молодших школярів у позаурочній діяльності Інформація з сайту Електронної бібліотеки НАПН України

Збірка методичних рекомендацій до відзначення пам'ятних дат у загальноосвітніх навчальних закладах Інформація з сайту Український інститут національної пам'яті

Методичні матеріали вчителям: Методичні рекомендації Інформація з сайту Український інститут національної пам'яті

Методичні матеріали вчителям: Презентації Інформація з сайту Український інститут національної пам'яті

Методичні матеріали вчителям: Навчальні ігри Інформація з сайту Український інститут національної пам'яті

Методичні матеріали вчителям: Відеолекції Інформація з сайту Український інститут національної пам'яті 

Методичні матеріали вчителям: Листівки Інформація з сайту Український інститут національної пам'яті

Національно-патріотичне виховання підлітків в умовах закладу позашкільної освіти. Методичні рекомендації.  Інформація з сайту Український державний центр позашкільної освіти.

Історичний вектор у вихованні патріотизму

Електронний журнал.  На допомогу класним керівникам.

Відновлюємо історичну справедливість про український південь

Краєзнавчі лекції "Український Південь" та "Південь без міфів" покликані деконструювати історичні міфи про заселення південної України, та розповісти про ключову роль в освоєнні цих територій українцями. 

  Інформація з сайту "Український інститут національної пам'яті"

Відеодобірка мініфільмів «Український південь».

Інформація з сайту "Український інститут національної пам'яті"

Висвітлюється історія переселення мазепинських козаків у південні регіони країни. 

Висвітлюється історія Білгород-Дністровського, яка налічує 2,5 тисячі років. 

Розповідається про історію появи у степовій Україні некрасівського козацтва, яке оселилось в цих місцях після антиросійського повстання на теренах сучасної Луганської та Донецької областей. "Донські козаки не згодилися схилити голову під російським царатом і були вимушені шукати протекцію на землях Османської імперії, а саме на території сучасної Одещини. Донські козаки вирішили облаштуватися поруч з братами запоріжцями, які ще раніше втекли сюди, на нижній Дунай від специфічної любові “старшого брата”.

Розповідається про ранню історію Одеси та деконструює імперські міфи щодо віку міста. 

"Навіть для нинішніх мешканців Одещини та Миколаївщини правда про Ханську Україну або Ганщину — це майже наукова фантастика, бо про неї ані пари з вуст не було в шкільних підручниках історії, а академічна наука обмежувалася татарською назвою цієї території — Єдисан" 

Сьогодні Одеса і одесити готуються давати відсіч російському агресору. Підтримуючи одеситів, Український інститут національної пам'яті спільно із партнерами хоче нагадати усім українцям про видатного одесита Івана Липу, лікаря, письменника, українського громадського та державного діяча. Про Одесу Івана Липи йдеться у черговому фільмі із циклу "Український південь", що створив творчий колектив ONYKO Films за допомоги Українського інституту національної пам'яті. Робота над фільмом була завершена 24 лютого 2022 року, у день коли Росія розпочала почала широкомасштабне вторгнення в Україною, щоби у тому числі знищити і нашу пам'ять про таких українців як Іван Липа. Російський наступ, попри усі злочини які вчиняє агресор, захлинувся. Україна бореться і перемагає. 

Довідково: Іван Липа (1865 - 1923), лікар, письменник, український громадський та державний діяч, народився у Керчі, навчався у Харкові, певний час працював на Полтавщині, пізніше жив і працював в Одесі, а помер у Винниках біля Львова. Співзасновник першої української політичної організації в підросійській Україні "Братства тарасівців". В Одесі Іван Липа, ведучи лікарську практику, проводив активну громадську діяльність. Був одним із лідерів української громади в Одесі. Співтворець Українського клубу Одеси, засновник українського видавництва, а також лікарні для незаможних. Водночас Іван Липа співпрацював із різними українськими виданнями, публікуючи власні твори. У роки Української революції 1917 - 1921 років Іван Липа входив до складу Центральної ради, обіймав посаду українського комісара Одеси, згодом входив до складу комісії з підготовки Конституції УНР, деякий час був міністром охорони здоров'я в уряді Української Народної Республіки в екзилі. 

21 липня 2022 року виповнилося 140 років від дня народження видатного вченого, історика та правника, Михайла Слабченка. Український академік народився в міщанській родині, першу життєву освіту отримав в місцевих нерубайських катакомбах, про які згодом написав докладне дослідження. Талановитий юнак успішно завершив народне училище, семінарію, університет. Отримав золоту медаль за студентське наукове дослідження українського права козацької доби. Заснував одеський осередок української історичної науки, який перетворився у наукову школу, до якої сьогодні нараховують шість поколінь дослідників. Документальна стрічка розповідає про життєвий шлях Слабченка з катакомб до Всеукраїнської академії наук, з колоніального минулого до національного майбутнього. 

У 1949 році головнокомандувач УПА Роман Шухевич таємно відвідав Одесу. Хворий після років партизанської війни, він намагався відновити здоров’я за допомогою славнозвісних грязей Куяльницького лиману. Документальна короткометражна стрічка розповідає, як соратники Шухевича розробили спеціальну операцію, щоб він міг відвідати Одесу. 

Відеодобірка анімаційних роликів «Південь без міфів».

Інформація з сайту "Український інститут національної пам'яті"

Південь без міфів. Степова Україна.

Південь без міфів. Історія Одеси.

Південь без міфів. Історія Дніпра.

Південь без міфів. Історія Маріуполя.

Південь без міфів. Концепція Новоросії.